spot_img
Ana SayfaGenelADANA’DA HATAY MUTFAĞI RÜZGARI

ADANA’DA HATAY MUTFAĞI RÜZGARI

Hatay’ın köklü tarihi ve kültürel çeşitliliğinin en güzel yansıması olan Hatay mutfağı ulusal ve uluslararası arena da en güzel şekilde temsil ediliyor. Kentin UNESCO tescilli mutfağı, Hatay UNESCO Gastronomi Evi ekibinin emekleriyle hazırlanan ‘Gastronomik Tadım’ konseptiyle birçok ilde lezzet meraklılarıyla buluşuyor.
UNESCO tescilli Hatay mutfağı ilk tadım durağı olan Adana’da lezzet meraklılarıyla buluştu. 4 Eylül Çarşamba günü Adana Next Republic’te gerçekleşen tadım etkinliğine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşlerinin yanı sıra çok sayıda lezzet meraklısı katılım gösterdi.
AKDENİZ’İN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARINDAN HATAY YEMEKLERİNE TAM NOT
Hatay’dan özel olarak etkinlik için getirilen malzemelerle hazırlanan lezzetlerin tadına bakan konuklar, Hatay UNESCO Gastronomi Evi çalışanlarından lezzetlerin yapım aşamalarından kültürüne; yemeklerin gündelik yaşamdaki yerinden kullanılan ürünlerin yetiştirilmesine kadar birçok konuda bilgiler aldı. Hatay’ın birbirinden leziz yemek ve mezelerinin yanı sıra kente özgü yöresel tatlı ve reçeller konukların beğenisini kazandı.
BAŞKANLARDAN BİRLİK MESAJI
Hatay, Adana ve Mersin büyükşehir belediye başkanları tadımların ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ve tüm konuklara katılımlarından ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a ev sahipliğinden ötürü teşekkür etti. Belediye başkanlarıyla her konuda dirsek teması kuracaklarını ifade eden Başkan Savaş, gastronomi ili olmak için başvuruda bulunan Adana Büyükşehir Belediyesine başarılar diledi.
Zeydan Karalar, “Medeniyetler diyarı Hatay’ın yemeklerini tatmaktan memnuniyet duyduk. Mersin, Adana, Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep lezzet merkezlerimiz. Bizlere bu lezzetleri tattırdığı için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise gastronomi kültürünün doğru tanıtılmasının ekonomik anlamda önemli getirileri olacağının altını çizerek “Kentlerimizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Hatay, Adana ve Mersin benzer coğrafyalar. Bizler aynı partiye mensup belediye başkanları olarak her konuda birbirimize destek olacağız. Bu anlamda İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz toplantı çok önemli bir başlangıçtı. Birlikten güç doğar diyerek bir çok alanda beraberliklerimizi güçlendireceğiz. Türkiye’nin umudu olmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.
BAŞKAN SAVAŞ’TAN ZEYDAN KARALAR VE EŞİNE EVLİLİK YILDÖNÜMÜ SÜRPİZİ
Başkan Savaş, 37. evlilik yıldönümleri olan Zeydan Karalar ve eşinin evlilik yıldönümünü kutlayarak mutlulukla yaşayacakları uzun bir ömür diledi.
Toplu anı fotoğrafı çekiminin ardından etkinlik sona erdi.

DİĞER HABERLER