spot_img
Ana SayfaGenelTÜRKİYE’NİN ORTANCA KRALI MUSA GÜNDOĞDU

TÜRKİYE’NİN ORTANCA KRALI MUSA GÜNDOĞDU

İskenderun Çiçekçiler Derneği Başkanlığını da yürüten,Manolya Çiçekçilik Sahibi Musa Gündoğdu, Soğukolukta 50 dönümlük arazide yetiştirmiş olduğu ortancaları iç ve dış pazarda alıcılarına ulaştırıyor.
Hollanda’dan ithal edilen ortancanın ihracatçısı konumuna gelen Gündoğdu,dışa bağımlılığı ortadan kaldırarak ortanca ihracatına başladı.Hatay’ın Ortanca üretiminde dünya’da 4. olduğunu belirten Musa Gündoğdu, tüm iç Pazar talebini kendisinin karşıladığını söyledi.
Gündoğdu;”İç pazarın tüm ortanca isteğini tek başına biz karşılıyoruz.Bunun dışında artık ihracata da yöneldik.Bundan sonra üretimin yüzde 70 ini iç pazara yüzde 30 unu da ihracata vereceğiz. Bizim sayemizde iç pazardaki çiçekçi esnafımız Hollanda ve Japonya’ya bağımlılıktan kurtuldu.Onlardan daha kaliteli ve ucuz Ortancaları iç pazara sunuyoruz.Bir çok meslektaşımız sayemizde vitrinlerini Ortanca ile süslemeye başladı.Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde üretim kapasitemizi yaklaşık yüz de 100 arttırıp İhracata daha çok yönelmeyi planlıyoruz.Yıllık 500 binden fazla ortanca satışı yapıyoruz.Bunu planlı bir üretim ile 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.Soğukoluktaki üretim çiftliklerimizde 1. kalite üretim yapıyoruz.Bu konuda da rakip tanımıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER