spot_img
Ana SayfaEkonomiTARIMDA YENİLİK ÜRETİMDE VERİMLİLİK

TARIMDA YENİLİK ÜRETİMDE VERİMLİLİK

Kentsel tarım konusunda araştırma, geliştirme, sürdürülebilirlik ve çeşitlendirme çalışmalarının altına imza atan Hatay Büyükşehir Belediyesi yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Komisyonu arasındaki hibe programına istinaden hayata geçirilecek olan SİEUGreen projesi ile Hatay’da ilk kez akuaponik sistem sera yapılacak.
TOPRAKSIZ TARIM İLE AKUA KÜLTÜR BİRLEŞECEK
Büyükşehir Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek projede hidroponik(topraksız tarım) ile akua kültür(akuatik canlılardan olan balık, kerevit, karides üretimi) birleşmiş olacak.
Bu sistemde balıkların dışkıları bitkiler için organik besin sağlarken gelişen bitkiler kökleri vasıtasıyla bu organik atıkları sudan alarak balığın suyundaki kirlenmesini önlemiş olacak. Böylece balıklar bitkileri beslerken bitkiler de balığın suyunu temizleyecek.
HEM YATAY HEM DİKEY SİSTEMLER KULLANILACAK
Büyükşehir Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı yetkilileri, hem yatay hem de dikey sistemleri kullanmak üzere projesini tamamladı. Sistemin bir diğer özelliği de enerjisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi.
Akuaponik sistemin avantajları hakkında açıklamalarda bulunan Büyükşehir yetkilileri, bu sistem ile düşük su kullanımı ile aynı miktarda bitki üretiminin sağlanacağını, katlı sistemle daha küçük alanlarda büyük miktarlarda tarım ürünü elde etme imkânı olacağını ve taze sebze ve protein bakımından zengin balık üretimine olanak sağlanacağını belirtti.
SİSTEM 2020 YILINDA FAALİYETE GEÇECEK
2020 yılında faaliyete geçecek akuaponik sistem, Antakya Günyazı Mahallesi’ndeki bin 500 metrekare büyüklüğündeki serada kurulacak. Ayrıca bu sera içerisinde eğitim çalışmaları, workshop’lar ve kentsel tarımı destekleyen projeler hayata geçirilecek.

DİĞER HABERLER