spot_img
Ana SayfaEkonomiBAŞKAN SAVAŞ’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Savaş yayımladığı mesajda, “24 Kasım Ulu önderimiz Atatürk’e, Millet Mektepleri Başöğretmenliği’nin verildiği bir gündür. Öğretmenler bu anlamlı günü, kendileri için özel bir gün olarak kabul etmişlerdir. Şüphesiz öğretmenlerimizin hatırlanması, anılması için bir gün, bir hafta veya bir ay yeterli değildir. Resmen ve sembolik de olsa bir öğretmenler gününün var olması, öğretmenlerimize her gün ve bütün ömrümüz boyunca gönül bahçemizde en güzel yeri ayırmamıza engel değildir. Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmen unvanının verildiği bu anlamlı gün öğretmenlerimize fazlasıyla yakışmıştır. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır. Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleğidir. Öğretmen eğiticidir, idarecidir. İnsanlar da eğitimle ölçülür ”dedi.

“ÖĞRETMENLİK ŞEFKAT VE ÖZVERİ İSTEYEN MEŞAKATLİ BİR MESLEKTİR”

Sözlerine öğretmenliğin, öğretme görevinin yanı sıra öğrencilerin yeteneklerini, becerilerini ortaya çıkarma, yeri geldiğinde kişisel sorunlarında onlara yardımcı olma ve yol gösterme görevini de içerdiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Öğretmenlik şefkat ve özveri isteyen meşakkatli bir meslektir. Öğretmenlik çocuklarımıza anne, baba demeyi öğreten bir meslek olduğu gibi dokunmayı, hissetmeyi, sevmeyi ve hoşgörüyü de öğreten, aşılayan çok önemli bir meslektir. Öğretmenlerimiz mesleklerini çok ince detayları dikkate alarak icra etmektedirler. Şu an yaşadığımız çağın güçlüklerine rağmen memleket sevdasını aşılayan, vatan ve millet bilincinin oluşmasında önemli katkıları sunan yine eli öpülesi öğretmenlerimizdir. Biz büyük bir medeniyetin temsilcileriyiz. İlk nazil olan ayeti kerime “Oku” diye başlamaktadır. Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretene 40 yıl köle olurum” sözü, bununla birlikte ecdadımızın alimlere ve ilim sahiplerine gösterdikleri hürmet her türlü takdirin üstündedir” ifadelerine yer verdi.

“ÜLKEMİZİN KALKINMASININ EĞİTİMDEN GEÇTİĞİNE İNANCIMIZ SONSUZDUR”

“Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı siz öğretmenlerdir. Ülkemiz kalkınmasının eğitimden geçtiğine inancımız sonsuzdur. Bundan dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demiştir. Bizler siz değerli öğretmenlerin eseriyiz. Bilim ve teknoloji çağına uyum sağlayabilecek, hem evrensel hem de milli ve manevi değerleri özümseyecek, bu vatanın ileriki sahiplerinin kendileri olduğu bilincine varabilecek, ben değil biz duygusunun geliştirilerek sorumluluk duygusunun verildiği yeni nesil de sizlerin eseri olacaktır. Sizler, toplumu var eden, topluma şekil veren toplum mühendislerisiniz. Toplumda var olan güzellikler sizler sayesinde devam edecek, kötülükler de sizlerin vereceği eğitim sayesinde yok olacaktır. Yetiştirdiğiniz her bir öğrenci geleceğe attığınız birer imzadır. Gelecek sizlerin elindedir ve gelecek sizlersiniz. Sizler, sadece öğrencilerimize değil, tüm insanlara, tüm insanlığa sevgi dağıtan, doğruya yönelten, toplumun bilgili kişiler olması için çaba gösteren, insan haklarına saygılı, insanları ve doğayı seven bir toplum meydana getirmeyi hedefleyen ulvi bir mesleğin mensuplarısınız. Sizler, insanlara ve insanlığa her zaman ve her koşulda, yenilenmeyi, mücadele etmeyi öğreten bir mesleğin mensuplarısınız” dedi.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ulvi görevin mensubu olup şu an aramızda olmayan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diler. Siz değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü sevgi ve saygılarımla kutlarım” açıklamasında bulundu.

DİĞER HABERLER