spot_img
Ana SayfaEkonomiBu Gurur Hepimizin Hatay! HATSU’YA ATIK YÖNETİMİ İDARE ÖDÜLÜ VERİLDİ

Bu Gurur Hepimizin Hatay! HATSU’YA ATIK YÖNETİMİ İDARE ÖDÜLÜ VERİLDİ

Su ve Teknoloji Derneği (SUTEK) koordinatörlüğünde Ankara’da düzenlenen 6. Su ve Çevre Konferansı, Ödülleri Töreni’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), idare kategorileri arasında yer alan ‘Atık Yönetimi İdare Ödülü’ne layık görüldü.
Hatay’a kazandırdığımız Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. ve Türkiye’nin ise en büyük (Membran Biyoreaktör) teknolojili Küçükdalyan Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nin su farkındalığının kazandırılması ve çevremizi koruma noktasındaki öneminden dolayı kazanılan özel ödül Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye takdim edildi.
Ankara Hacettepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşma yapan HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Antakya’daki projeyi başlattıklarında Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde doğan, Suriye’den geçerek Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin çok kötü, kirli ve suyun bulunmadığı bir durumda olduğunu hatırlatarak, atıksu arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte şehirde planlanan görüntüye ulaşıldığını belirtti.
Tesisten önce Asi Nehri’nin insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkilediğine vurgu yapan Genel Müdür Çaparali, “Buna çözüm ararken Membran sisteminden bahsedildi bize, Film üzerinde görüldüğü gibi araştırmalar yapılıp, bunlar değerlendirildi ve bu sistemin yapılmasına karar verildi. KOBATO Japon teknolojisi ile ilgili görüşmeler ve uygulamalar yapıldı. Tesisi Hatay’ımıza kazandırarak şehrimize ve geleceğimize sağlık dolu katkı sağladık” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına sevgi ve selamlarını ileten Genel Müdür Çaparali, bu özel ödülü layık gördükleri için de SUTEK Bilim Kurulu’na teşekkür etti.

 

DİĞER HABERLER