spot_img
Ana SayfaGenel"MEVLİD KANDİLİ VE MEVLİD-İ NEBİ" KUTLAMA MESAJI

“MEVLİD KANDİLİ VE MEVLİD-İ NEBİ” KUTLAMA MESAJI

T.C.

İSKENDERUN KAYMAKAMLIĞI                                                                        7.11.2019

                   Ö  Z  E  L

 

“MEVLİD-İ NEBİ”

KUTLAMA MESAJI

 

  8 Kasım  2019 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV) in dünyayı teşriflerinin sene-i devriyesi olan Mevlid Kandili’ni büyük bir huzur ve mutluluk içerisinde idrak ederken,  bu anlamlı geceyi içine alan haftayı da teması  “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenen“Mevlid-i Nebi Haftası” olarak kutlamanın maneviyatını da gönülden yaşıyoruz.

 

 Yeryüzünde önemli gelişmelere sebep olan Mevlid-i Nebi; sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV)’in getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlâkını özümsemek, ona duyulan içten sevgiyi gönüllerden sözlere ve yeni nesillere aktarmak düşüncesiyle asırladır, aziz milletimiz ve tüm İslam âlemi tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır.

 

İnsanlığın çok büyük buhranlar yaşadığı bir dönemde akıllara, kalplere, ruhlara hitap ederek, bütün dünyaya huzurun, barışın, kardeşliğin ve güzel ahlakın egemen olacağı manevi bir ortamı tebliğ eden sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), gerek hayat tarzı, gerekse söz ve düşünceleriyle insanlığın yolunu aydınlatmıştır.

 

Hz. Peygamberi (SAV) sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü O’nun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerler bütünü bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir.

         

Bugün insanlığın yaşadığı sorunları göz önüne getirdiğimizde, Peygamberimizin ortaya koyduğu ve örnek olarak yaşadığı; şefkat, merhamet, barış, hoşgörü, hak ve adalet gibi kavramların, insanlık için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Bu nedenle, toplumun huzurunu, barışını, birlik ve beraberliğini sağlayacak böyle eşsiz fırsatları, anlamına uygun olarak en iyi şekilde değerlendirmeli, Peygamberimiz Hz.Muhammed’in (SAV) şefaatine nail olmaya çalışmalıyız.

 

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Tüm islam âleminin mübarek Mevlid Kandili’ni içten duygularımla kutluyor, bu müstesna  gecenin, tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

 

 

                                                           

                                                               İskender YÖNDEN                                                                                                     

                                                                                          Kaymakam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER