spot_img
Ana SayfaGenelHiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği’ Okul Başarısını Etkiliyor

Hiperaktivite Ve Dikkat Eksikliği’ Okul Başarısını Etkiliyor

General ŞükrüKanadlı İlkokulu’nun velilere yönelik düzenlediği ‘Nasıl İyi Bir Çocuk Yetiştiririm’ konulu seminere katılan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, ‘İlkokul Çağında Görülen Psikolojik Bozukluklar’ hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.

İskenderun Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminerde; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenlerinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar; yerinde duramazlar, oturması gerektiği halde oturamazlar, sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çekerler, yerli yersiz koşup tırmanırlar, çok konuşurlar, çoğu zaman sorulan soru tamamlanmadan cevabını yapıştırırlar. Dikkat eksikliği olan çocuklar ise; yönergeleri başından sonuna kadar takip edemezler, dikkatlerini yaptığı işe veya oyuna vermekte zorlanırlar, evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybederler, siz konuşurken dinlemez gibi görünürler, detayları gözden kaçırırlar, düzensiz görünürler. Ebeveynlerin bu durumda çocuklara kesinlikle sınır koyması gereklidir” açıklamasında bulundu.

Siber Zorbalık Nedir?

Konuşmasında, son zamanlarda artış gösteren siber zorbalığa maruz kalan çocukların yaşadıkları sorunlardan söz eden Yağmur Yazar, “Geleneksel zorbalık belirli bir zaman ve yerde meydana gelirken, sanal zorbalık kişinin internet ve cep telefonuna erişebildiği her yerde ve her zaman ortaya çıkabilmektedir. Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir. Kişiler neden zorbalık yapar, başkaları üzerinde kontrol kurma, saygınlık kazanma, saldırganlık içeren düşlemlerini sanal ortamda hayata geçirme, sanal dünyada intikam alma, sert ve soğukkanlı görünme isteği, düşüncesiz davranma, yakalanma olasılığının okul zorbalığına göre düşük olması, kimliğini gizleme ve mağdur ile yüz yüze iletişim kurmak zorunda olmama olarak gösterilmektedir” şeklinde konuştu. Seminer sonunda, okul yönetimi tarafından konuşmacılara çiçek takdim edildi.

 

DİĞER HABERLER