spot_img
Ana SayfaEkonomiAIPH DENETLEME KURULU EXPO 2021 İÇİN HATAY’DA

AIPH DENETLEME KURULU EXPO 2021 İÇİN HATAY’DA

Hatay’da gerçekleştirilecek olan EXPO 2021 için Hatay’a gelen Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Denetleme Kurulu, Müze Otel’de toplantı gerçekleştirdi.
Gerçekleştirilen toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar, EXPO Denetleme Kurulu temsilcileri Tteve Evans ve Sven Stımal, Prof. Dr. Nazan Savaş, Proje Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, daire başkanları, şube müdürleri, tüm proje ve inşaat yapım müteahhitleri katılım gösterdi.
Toplantıda Başkan Savaş ve AIPH Denetim Kurulu temsilcileri, EXPO 2021’de bugüne kadar gelen süreç, gerçekleştirilen çalışmalar ve uygulamaya konulmak üzere projelendirilen çalışmalar hakkında sunumlar yapılarak fikir alışverişinde bulundu.
“EXPO 2021 İÇİN PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Medeniyetler Bahçesi temasıyla 2021 yılında düzenlenecek olan EXPO’nun, Hatay’ın markalaşmasına önemli katkılar sağlayacağını belirten Başkan Savaş, “ Bugün burada Hatay EXPO’sunun son rötuşlarını yapmak üzere toplandık. Projemizi ve gelmiş olduğumuz aşamaları sizlerle paylaşacağız. 2017 yılı 21 Ocak’ta Düssseldorf’ta AIPH ailesinden müjdeli haberi aldık ve o zamandan itibaren çalışmalarımıza başladık. Projemiz tamamen 6 ay önce bitti. Ve ihaleye çıktık. İhaleye çıkarken hem 2019 hem de 2020 yılının ihale bedelinin yaklaşık %60’ını çözdük. Bir buçuk ay önce de Antakya ve Defne ilçesindeki inşaatımıza başladık. İskenderun ilçesindeki çalışmalarımız da 105 gün önce başladı. Arkadaşlarımızın izlenimi ve inşaat şirketinin de ifadesi ile Kasım ayında ikisini de bitirmeyi hedefliyoruz. Kasım ayından itibaren de bölgedeki bitki ekimine başlayacağız. İnşaat sürecinde de önemli çalışmalarımız devam edecek. Çiçekler dışındaki bitkileri yazdan itibaren ekmeye başlayacağız. EXPO 2021 için profesyonel bir şekilde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. EXPO çalışmalarımızı yerinde incelediğiniz zaman sizler de olumlu mesafeler kat ettiğimizi göreceksiniz” dedi.
“AIPH AİLESİNE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM”
Suriye’de yaşanan savaş ortamından dolayı olumsuz etkilendiklerini belirten Başkan Savaş, “Biz 8 yıldır savaşın gölgesinde hayata tutunmaya çalışan bir şehiriz. Bu projeyi Avrupa’nın birçok şehrinde yapmak belki de kolaydır fakat kanın ve gözyaşının dinmediği coğrafyada bu projeyi yapmak ve hayata geçirmek oldukça zor. Bugüne kadar bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı AIPH ailesine çok teşekkür ederim. Bu ailenin içinde olmaktan bizler de minnettarız” ifadelerini kullandı.
Toplantının devamında Büyükşehir yetkilileri ve proje sorumluları, EXPO 2021 hakkında sunum yaparak katılımcılara detaylı bilgiler verdi.
Toplantının ardından AIPH Denetleme Kurulu temsilcileri, Başkan Savaş ile birlikteki misafirlere Gastronomi Evi’nde Hatay’ın yöresel lezzetleri ikram edildi.
Programın sonunda heyet, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Hatay’a kazandırılan Hatay EXPO Evi’ni ziyaret etti.

DİĞER HABERLER