spot_img
Ana SayfaGenelBaşkan Savaş: “Suriye’deki İç Kargaşayı Hatay’da Yaşamak İstemiyoruz”

Başkan Savaş: “Suriye’deki İç Kargaşayı Hatay’da Yaşamak İstemiyoruz”

Halk Radyo’nun canlı yayın konuğu olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gündemde yer alan Suriye konusuna dair açıklamalarda bulundu. İdlib’deki şehitlerimize ve Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasına dikkat çeken Başkan Savaş, Hatay’ın güvenlik sorunu olmadığını ve yeni bir göç dalgasını kaldıramayacağını bildirdi.

Başkan Savaş: “Suriye’deki İç Kargaşayı Hatay’da Yaşamak İstemiyoruz”
“Hatay Bir Misafir Daha Kaldıramaz”
Yeni göç dalgasına yönelik konuşan Başkan Savaş, “Hatay bu gelişmeleri 8 yıldır yaşayan bir şehir. Durumun bu pozisyona geleceğini daha önceden biliyorduk. Bu yüzden de demeçlerimizde bu sorunları dile getirdik. Bizim bir misafir daha kaldıracak gücümüz yok. Biz Suriyelilerin kendi sınırları içerisinde güvenli bir ortamın oluşturularak kalması gerektiğini ifade ettik. Maalesef bugünkü tablo bizi çok üzdü. Beş askerimiz ve sivil vatandaşlarımız şehit oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Umarım şehit sayımız yükselmez ve bir an önce Suriye’de barış ortamı sağlanır” sözlerinde bulundu.

TC, Suriye Sınırlarında Güvenli Bölge Sağlayabilecek Güçte
Başkan Savaş, “Hatay, Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasını kaldıramaz. Hükümetin bu konuda önlem alacağını düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye sınırları içerisinde güvenli bir bölge sağlayabilecek güce sahip. Bizim söylemlerimiz ile Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemleri örtüşüyor. O da artık misafir kabul edemeyeceğimizi biliyor. Cumhurbaşkanımızın da sınır bölgesindeki misafirler için hazırlık yaptığını düşünüyorum” dedi.

“Ordumuza Güveniyoruz”

Suriye’de yaşanan iç kargaşanın Hatay’da da yaşanmasını istemediklerini belirten Başkan Savaş, “Ordumuza güveniyoruz. Bu konuda güvenlik ile alakalı bir sıkıntımız yok. Devletimizin gücü fazlasıyla yerinde. Hatay halkının empati, sempati ve sevgi dili oldukça gelişmiştir. Şehrimizde 8 yıldır kaos tablosu hiçbir zaman olmadı. Bizim insanlarımızın huzura, gelecekle ilgili umutlanmaya ihtiyacı var. Bu nedenle Suriye’deki iç kargaşayı Hatay’da yaşamak istemiyoruz” sözlerine yer verdi.

Suriye Konusunda Tüm Sorumluluğu Türkiye Almamalı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye politikasında bütün sorumluluğu sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin almaması gerektiğini, Suriye’de hangi egemen güçler var ise ortaklaşa bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Küresel Isınma Devam Ettikçe Su Kaynakları Yok Olacak
Orta Asya, Orta Doğu ve Güney Afrika’da yaşanan küresel ısınmaya yönelik değerlendirmede bulunan Başkan Lütfü Savaş, “Orta Asya, Orta Doğu ve Güney Afrika’da küresel ısınma sorunu var. Bu küresel ısınma devam ettikçe su kaynakları yok olacak. Su kaynaklarının tükenmesi topraklardaki çoraklaşmaya neden olacak ve verimli tarım arazileri yok olacak. Bu coğrafyalarda ekonomik gelir oldukça düşük seviyede. Ekonomik uçurumun ve siyasi istikrarsızlığın olduğu yerde insanlar yaşamak istemezler. İnsanlar daha istikrarlı ve demokrasinin temel taşlarının oturduğu yerlerde yaşamak istediklerinden dolayı Türkiye ve Hatay’ın sınırları geçiş noktası olmaya devam edecektir. Bizim ona göre plan ve program yapmamız gerekiyor. Bu durumda sadece Türkiye’nin değil Batı’nın da bu konuda önlem alması gerekir” sözlerini belirtti.

DİĞER HABERLER