spot_img
Ana SayfaGenelBB Başkanı Savaş; “Afrin Operasyonu için harcadığımız her şey Mehmetçiğimize Helal Olsun”

BB Başkanı Savaş; “Afrin Operasyonu için harcadığımız her şey Mehmetçiğimize Helal Olsun”

BAŞKAN SAVAŞ MAZMAN MEDYA’DA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 18 Şubat Salı günü Mazman Medya Grup Radyoları’nın canlı yayın konuğu oldu.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, radyo programında Hatay gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kendisine sorulan bir soru üzerine “Afrin operasyonu için harcadığımız her şey kahraman Mehmetçiğe feda olsun” dedi.

Program sunucusu Mithat Öztürk, Hataylıların merak ettiği konular ile ilgili Başkan Savaş’a sorular yöneltti.

İlk olarak Hatayspor’daki teknik direktör değişikliğinin sebeplerine dair açıklamalarda bulunan Başkan Savaş “Hocamızdan memnunduk ama hocamızın genç olması nedeniyle bu ağırlığı kaldıramadı ve motivasyonunu kaybetti. Bu nedenle yönetimle görüşerek değişiklik olmasının uygun olduğu kararı alındı. Geçen sene finalden döndük ve bu sene yeniden play-off macerası yaşamak istemiyoruz. Tecrübeli bir arkadaşımızı getirdik. Geçen sene Gaziantep’i, bir önceki yıl Erzurumspor’u şampiyon yaptı. Bayram hocamız bizim kardeşimiz, şehrimizin çocuğu. Yollarımız ayrılabilir ama gönüllerimiz bir” ifadelerine yer verdi.

Başkan Savaş, Hatayspor ile ilgili açıklamalarının devamında takımın altyapısına büyük önem verdiklerini belirterek altyapıyı iyi bir organizasyonla geleceğe hazırladıklarının altını çizdi.

HATAYSPOR İÇİN MODERN TESİS ARAYIŞI SÜRÜYOR

Hatayspor için daha modern bir tesis yapmak amacıyla yer arayışı içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Savaş hem altyapının hem de profesyonel takımın ihtiyaçlarını karşılayabilecek modern bir tesis yapmak için çabaladıklarını ifade etti.

Hatayspor’un süper lig hedefinden vazgeçmediğinin altını çizen Başkan Savaş, Hatayspor’un başarısı için herkesin bu çatı altında olması gerektiğini ifade etti.

BAŞKAN SAVAŞ: “BİZİM TARAFTARIMIZDAN VE ALLAH’IMIZDAN BAŞKA KİMSEMİZ YOK”

Başkan Savaş Hatayspor’un şampiyonluk yolunda zorlu zamanları başarıyla aştığını belirterek, “Hatayspor iki sene önce zorlu yollardan geçerek şampiyon oldu. Şampiyonluğa giden yol her zaman zorlu olacak. Bizim taraftarımızdan ve Allah’ımızdan başka kimsemiz yok” ifadelerine yer verdi.

Hatayspor’a 11 yıldır destek verdiğini ve Hatayspor’un yaşayabileceği herhangi bir başarısızlıktan en çok üzüntü duyacak kişinin kendisi olduğunu belirten Başkan Savaş, taraftarların bu durumlarda takım motivasyonuna katkıda bulunması gerektiğinin altını çizdi.

“HATAYSPOR SEVGİSİ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Başkan Savaş Hatayspor’u çok önemsediğini ifade ederek, “Ben hayatım boyunca şahsım ve ailem için hiç kimseden bir şey istemedim ama Hatayspor için siyaset yapmadan birçok kişiden yardım talep ettim. Hatayspor sevgisi benim için çok önemlidir. Hatayspor’a hizmet vermek hem bu şehrin çocuğu olarak hem de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bana çok onur veriyor.

Başkan Savaş konuşmasının devamında, “Bu takım üst üste büyük başarılar elde etti. Bu sene şampiyonluk istiyoruz. Takımımızdan hiçbir yardımı esirgemiyoruz. Hatayspor Süper Lig’e çıktığı zaman takımın gelirinin %20’sini altyapıya yatırmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI BU YIL DA DEVAM EDECEK

Programda Hatay’da gerçekleştirilen altyapı çalışmalarına da değinen Başkan Savaş, “Hatay, 2017 yılında en fazla altyapı çalışması gerçekleştiren şehir olarak seçildi. Hafta içinde Samandağ’da 9 mahalleme hizmet verecek olan içme suyu şebekesinin temelini attık. Projemizi bir yılda bitirmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Antakya-Defne içme suyu hattı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Savaş, “Projemizi İller Bankası’na gönderdik. İller Bankası onaylar onaylamaz biz projemize devam edeceğiz” dedi.

BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARI UYUM İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞİYOR

Sunucu Öztürk, Hatay Büyükşehir Belediyesi meclis toplantılarının Hatay’ın her ilçesinde ve uyumlu bir ortamda gerçekleştirilmeye başlandığını gözlemlediğini ifade etti. Başkan Savaş, bu konu hakkında şöyle konuştu: “Biz Hatay’a hizmet için geldik. Büyük bir aileyiz. Bu büyük aile içerisinde kırgınlık, dargınlık olmadan, birlik içinde hizmet edelim istiyoruz. Hatay halkı bizi kavga edelim diye değil hizmet edelim diye seçti” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ VE TORUNLARIMIZ ÖZ YURDUNDA GARİP OLMASIN İSTİYORUZ”

Yakın zamanda Türkiye’ye göç etmeyi planlayan Suriyeliler ile ilgili olarak cumhurbaşkanı ile aynı görüşte olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız bir tek Suriyeliyi bile ülkemize kabul edecek durumumuzun olmadığını söyledi. Bu fikre ben de katılıyorum. 8 yıldır aynı şeyi söylüyorum. Bu olayda bir kazananlar bir de kaybedenler kulübü var. Rusya, Amerika, İran ve İsrail kazandı. Suriye ve Türkiye kaybetti. Biz plan yapılması gereken bir coğrafyada yaşıyoruz. Birçok ülke paramparça oldu. Bu konu üzerinden siyaset yapmıyorum, bu şehrin büyükşehir belediye başkanı olarak bunu kendime görev biliyorum. Bu karmaşık ve zor günlerde Ankara’daki devlet büyüklerimiz önlem alsın diye bu sıkıntıları paylaşıyorum. Böyle bir coğrafyada yanlış nüfus politikası ile geleceğimizi karartmamak için konuşuyoruz. Bizim çocuklarımız ve torunlarımız öz yurdunda garip olmasın istiyoruz. Bütün beklentimiz Suriye’de bir sulh halinin sağlanması ve göç eden insanların da huzur içerisinde vatanlarına dönmeleri” ifadelerine yer verdi.

“AFRİN OPERASYONU İÇİN HARCADIĞIMIZ HER ŞEY KAHRAMAN MEHMETÇİĞE HELAL OLSUN”

Başkan Savaş, “Biz belediyemizi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediyesi olarak görüyoruz. Suriye problemleri başlamadan önce huzur ve barış için; devletimiz ve ordumuz için Hatay halkı olarak elimizden geleni yaptık. Her türlü operasyonda imkânlarımızı seferber ettik. 2 yıl önce hükümetten 30 milyon lira yardım geldi. Bu parayı Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı, Hassa ve Kırıkhan’a dağıttılar. Büyükşehir’e beş kuruş para göndermediler. Ne harcadığımızı bize sordular. 33 milyon harcamamız olmuş. ‘Bu kritik günlerde devletimizin yanında olmak bizim vatan borcumuzdur. Devletimizin bize beş kuruş borcu yoktur. Bundan sonra da devletimizin emrindeyiz. Sınırda bekleyen Mehmetçiğimiz mağlup olursa bizim burada ne işimiz var’ diye yazıp gönderdik. Biz bu düşüncede hareket ettik. Bugüne kadar hiçbir şey istemedik, istemiyoruz. Hatay halkının bu paraları, ordumuza, devletimize, sınırda cansiperane çalışan Mehmetçiğimize ve polisimize helal olsun. Bunun üzerinden siyaset yapmadım bundan sonra da yapmayı düşünmüyorum. Biz Hatay halkı olarak Kuvayı Milliye ruhuyla nasıl mücadele ettiysek şimdi de o ruhla ordumuzun yanındayız. Suriye meselesini konuşuyor tartışıyor olabiliriz ama Mehmetçiğimiz ordayken bunu tartışmak bize düşmez, bize yakışmaz” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ: EXPO İLE KIRSAL KESİMİ KALKINDIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

EXPO 2021 hakkında gelinen son noktayı vatandaşlar ile paylaşan Başkan Savaş, “Profesyonel şirketler ile çalışmaya başladık. Bir logo seçmeye çalışıyoruz. Maskotumuz Şuppiluliuma olacak. İnsanlar Antakya ve Defne’ye geldiğinde Hatay mutfağı; İskenderun’a geldiğinde ise dünya mutfağı ile buluşsun istiyoruz. EXPO çalışmaları heyecanlı bir şekilde ilerliyor. Asıl yapmak istediğimiz Hatay’ı ticaret ve turizm merkezi haline getirmek. Tabi bunu yaparken de kırsal kesimi kalkındırmak istiyoruz. İnsanlarımız sürekli kırsaldan kente göçme eğiliminde. Hal böyle olunca işsizlik daha da artıyor. Kırsal bölgelerde yaşayan insanımızın kendi yerlerinde üretim yapması ve kazanması için çalışıyoruz” dedi.

EXPO heyetinin ilerleyen günlerde Hatay’a geleceğini açıklayan Başkan Savaş, heyetin EXPO alanlarında çeşitli incelemelerde bulunacağını belirtti.

“AMACIMIZ TURİZMİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAYARAK EKONOMİYE KATKI SAĞLAMAK”

HADO hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “HADO konusunda bize düşen görevi yapacağız. Sayın Valimiz ile protokol imzalamıştık. Bazı maddelerde problem olduğu için protokolü yeniledik. Eklenen maddeler ile bizden sonra gelecek yöneticilerin kafalarında soru işareti kalmayacak. Yazın ortalarında seferlere başlamayı düşünüyoruz. Amacımız turizmin devamlılığını sağlayarak ekonomiye katkı sağlamak” dedi.

“ARACIYI KALDIRARAK HALKIMIZI ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ULAŞTIRIYORUZ”

Programın son bölümünde CHP’li belediye başkanlarının her ay gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Her ay bir belediye başkanımızın konuğu oluyoruz. Kırsal kalkınma, kooperatifçilik ve satış yerleri konuları hakkında görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda İzmir, İstanbul ve Ankara’nın da çalışmaları var. Onlarla eşgüdümlü çalışma imkânımız olacak. Bu konuda ilgili birimlerimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu görüşmelerimiz güzel bir örnekse ve insanların ekonomisine katkı sağlıyorsa muhalefet veya iktidar partisi ayırt etmeksizin katılmasını isteriz. Çünkü bizler burada aracıyı kaldırarak halkımızı üreticiden tüketiciye ulaştırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BİLİMSEL VERİLER VE RESMİ KURUMLAR NE DİYORSA PROJEMİZİ ONA GÖRE ŞEKİLLENDİRECEĞİZ “

Defne’ye bağlı Turunçlu Mahallesi’nde bulunan arıtma tesisi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Başkan Savaş, “Asi Nehri sadece bize değil DSİ’ye de ait. Belediyemiz bütün kurum ve kuruluşlar ile ortak hareket ediyor. Eğer aşağıya taşıma imkânımız olursa verdiğimiz sözü tutarız. Bilimsel veriler ve resmi kurumlar ne diyorsa projemizi ona göre şekillendireceğiz” dedi.

“BENİM HERHANGİ BİR ADAYIM YOK VE BİR ADAYIN ARKASINDA DEĞİLİM”

CHP Hatay İl Kongresi seçimleri hakkında da düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Seçimin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ben bugüne kadar bu işin içinde olmadım. Genel Başkanımız, belediye başkanları olarak bu işe karışmamamızı, teşkilatların ve örgütlerin kendi içerisinde seçimi yapmaları gerektiğini söyledi. Ben ilk günden bu yana işe karışmama taraftarıyım ve hiç kimseyi desteklemedim. Benim herhangi bir adayım yok ve bir adayın da arkasında değilim. İki yıl öncesindeki görüşüm ne ise şimdi de aynı. Ortak fikirler ile birlikte seçilecek bir il başkanı olmasını isterim” dedi.

Yakın zamanda Rusya’dan gelecek gazetecileri Hatay’da ağırlayacaklarını belirten Başkan Savaş, gelen misafirleri turizm ve ticaret insanları ile buluşturmak istedikleri belirtti.

St. Petersburg’un kültürel değerlere çok önem veren bir şehir olduğunun altını çizen Lütfü Savaş, Hatay’a gelecek gazetecilerin faaliyetlerinden yararlanmak istediklerini, onların katkısı ile de ticarete katkı sunmak istediklerini açıkladı.

“HATAY’IN HER NOKTASINDA İHTİYAÇLARI GİDERMEK KONUSUNDA HİZMET ETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Başkan Savaş son olarak, “Bu çetin coğrafyada görev yapmak gerçekten zor ama oldukça onur verici. Bugüne kadar bize güvenerek oy veren ve vermeyen herkese çok teşekkür ederim. Biz oy verenin de vermeyenin de belediye başkanı olmaya gayret ediyoruz. Biz Hatay’ımızın bütününü seviyoruz. Hatay’ın her noktasına eşit hizmet ediyoruz. Ama şunu da unutmamak gerekir ki belediyemizin haricinde birçok resmi kurum ve kuruluş ekonomik sıkıntılardan dolayı iş yapamaz durumda. Ona rağmen biz iş yapmaya ve Hatay’ın her noktasında ihtiyaçları gidermek için hizmet etmeye devam ediyoruz. 8 yıllık kritik süreçte huzura katkı sağlayan, şehrine sahip çıkan, farklı renkleri kardeş gibi gören tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

DİĞER HABERLER