spot_img
Ana SayfaGenelSosyal Medya Anlatıldı

Sosyal Medya Anlatıldı

Arsuz’da Sosyal Medya’da işlenen Suçlar ve Psikolojik nedenleri konunun uzmanları tarafından değerlendirildi.

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti tarafından Suçla Mücadelede Çözüm Odaklı Bir Yaklaşım sağlanması amacıyla Hatay Barosu, Emniyet Müdürlüğü ve Gelişim Hastanesi iş birliği ile Sosyal Medya’da Artan Suç Oranlarını ve Buna Bağlı Psikolojik Nedenleri düzenlenen seminer ile öğrencilere ve katılımcılara anlatıldı.

Arsuz Rhosus Amfide gerçekleşen Etkinliğe Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İskenderun Kaymakamı İskender Yönder, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Erkan Karakaş, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, Baro Başkan Yard. Sevinç Çakıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Belediye Başkan Yardımcıları ile Meclis üyeleri, kurum müdürleri, Muhtarlar, STK Temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti başkanı Alkan Tat, sosyal medya üzerinden “ Hakaret, Cinsel taciz, Tehdit, Özel hayatın gizliliği, Kişisel verilerin kaydedilmesi, Müstehcenlik vb konular üzerinde ülkemizde gittikçe artan ve habersiz olarak suçlu statüsünde giren geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sosyal medya dahilinde gerçekleştirebilecekleri eylemlerinin hukuk kurallarına tabi olduğunun farkında lığını sağlamak, suçla mücadelede, çözüm odaklı bir yaklaşım sergilenmesi anlamında bu gün bir arada olduğumuzu ve gençlerimizin bu konu üzerinde okullarda ders alması gerektiğini ifade ederek sosyal sorumluluk projelerine desteklerinden dolayı paydaşlarına teşekkür etti.

SOSYAL MEDYA KAYIT ALTINDA

Suç Mahalli Sosyal Medya konulu seminerde konuşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, gelişen teknoloji ile oluşan yeni suç mahallinde Suça karışan kişilerin internette sürekli iz bıraktığını ve zorbalık yapan insanların devletin imkanları doğrultusunda en kısa sürede adalet karşısına çıkmalarının sağlandığını ifade ederek. Sosyal medya gerçekleşen her eylemin sürekli kayıt edildiğini ifade etti.

SESSİZ KALINMAMALI

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, Siber Zorbalıkta en önemli etkenin sessiz izleyici diye tabir edilen Zorba karşısında mağdur olan Kurbanın yaşadıklarına kayıtsız kalanların önemine değinerek suçu ve suçluyu övmemelerini ve karşılaştıkları zorbalık karşısında başta anne ve babaları olmak üzere öğretmenlerine durumu ifade etmelerini isteyerek Çocukların Sessiz kalmamalarını gerektiğini ifade ederek siber zorbalık olaylar karşısında yaşanan psikolojik süreçleri anlattı.

BEĞENİ VE RE TWEETLERDEN SORUMLUK VAR

Güvenlik Şube Polis Memuru Ergün Elmas, son yıllarda sosyal medyada yaşanan olaylar sonrası konu olan şikayetlere değinerek ülkemizde en çok Terör ve Devlet yöneticilerine karşı işlenen suçların yaşandığı böyle durumlarda bireylerin beğeni ve Re tweetlemeler’den sorumlu olacağını ifade etti.

Seminerin sonunda Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Gelişim Hastanesi Uzman Psikolog yağmur Yazar, Polis Memuru Ergün Elmas ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez’e katkılarından dolayı çiçek ve Plaket Takdim edildi.

DİĞER HABERLER