spot_img
Ana SayfaGenelBaşkan SAVAŞ:” Bunların sattığı kadarını CHP 1949 yılına kadar tek tek inşa...

Başkan SAVAŞ:” Bunların sattığı kadarını CHP 1949 yılına kadar tek tek inşa etti.“

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Programda ilk olarak Hatay’daki koronavirüs vakaları ve aşılanma ile ilgili konuşan Başkan Savaş, aşılanmanın önemine dikkat çekti.

“AŞILANMA HIZI ARTMALI”
Okulların açılacak olmasını da değerlendiren Savaş, “Resmi veriler şehrimizde yüz binde 99 vaka görüldüğünü ifade ediyor. Nüfusumuza göre ortalama bin 550 vakadan bahsedebiliriz. Aşılama oranında yüzde 75’e ulaştık. Bu çok sevindirici. Hastalığın son varyantı gençlerimizde aşılanma oranı düşük olduğu için ölüm oranını arttırdı. Gençlerimiz dedikodulara aldanmasın ve lütfen aşı olsun. Kulaktan dolma bilgilerle hayatımızı karartmayalım” dedi.

Aşılanma yaşının hızlı bir şekilde daha da aşağı çekilmesi gerektiğini de belirten Savaş, “Çocuklar okuldan çok geri kaldı. Uzaktan eğitimde fırsat eşitliği olmadı. Örgün eğitime geçerken aşılama hızını da arttırmak lazım” diyerek aşılanmanın önemine bir kez daha vurgu yaptı.

“SU SIKINTILARININ SEBEBİ HÜKÜMETİN BİTİREMEDİĞİ BARAJLAR”
Başkan Lütfü Savaş, gazetecilerden gelen sorulara detaylı yanıt verdi.

Yaz aylarında şehirde yaşanan su sıkıntılarının sebeplerini paylaşan Savaş, “Bu sorunun hükümet ve yerel yönetimler tarafı var. Hükümet yetkilileri 6 baraj ve 3 gölet yaptıklarını söyledi. Ancak bir baraj bile fonksiyonlu çalışmıyordu. Karaçay Barajı’nı iki kez sorun var diyerek bakıma adılar. Biz baraja 2020 yılında kavuştuk. 6 baraj nerede merak ediyorum. Reyhanlı Barajı’ndan 1 metreküp su alan üretici var mı? Henüz terfi hatları bile yapılmamış. Samandağ’ın 2 yıllık içme suyu şebekesi çalışmasının yüzde 95’ini 1 yılda bitirdik” dedi.

11 ilçede altyapı çalışmalarına devam ettiklerini de belirten Savaş, “Şu anda 13. arıtma tesisini yapıyoruz. Göreve geldiğimizde şehirde yalnız 2 tane arıtma tesisi vardı. Sadece ovaya 5 tane arıtma tesisi yaptık. Reyhanlı’ya arıtma tesisi yaptığımızda ilçenin nüfusu 80 bindi. Şu anda ise 230 bin. Burada ilk adım atması gereken hükümettir. Yapılması gereken barajların yapılmasıdır. Biz zaten yatırımlarımızı yapıyoruz. 2 buçuk milyar liralık projemiz hazır. Kaynak buldukça projelerimizde kazmayı vuruyoruz” ifadelerini kullandı.

“SIĞINMACI SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”
Savaş, Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ile ilgili görüşlerini de bildirdi.

Sığınmacılara düşman olmadığını dile getiren Savaş, “Hükümetin hızlı şekilde özellikle Suriye’deki iç barışa katkı sağlaması lazım. Topraklarımız şu anda sığınmacıların işgali altında. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli şehrimizde yaşıyor. Yakında Afganlar da gelir. Eskiden bir ülke top ve tüfekle işgal edilirdi. Şimdi ekonomik ve demografik yapısının bozulmasıyla işgal ediliyor. Şu anda ülkemizin borcu artıyor ve demografik yapımız bozuluyor. Ülkemiz misafir ağırlama konusunda dünyada birinci sırada. Biz dünyanın ne Mevlana’sı ne de jandarmasıyız. Her gelene buyur diyecek bir ülke miyiz” dedi.

Lütfü Savaş ülkedeki sığınmacılarla ilgili olarak bir başlık daha açtı.

Hükümet haricinde herkesin sığınmacı konusunda rahatsız olduğunu dile getiren Savaş, “Ne sığınmacı sorununa ne doğal afetlere çözüm üretebiliyorlar. Kötü giden ekonomiyi de toparlayamıyorlar. İyi giden işleri bile suçlayarak gideriyorlar. Bulanık suda balık avlamaya çalışmaları tükenmişliklerinin göstergesidir. Belki bu konuyla ilgili bir bakanlık kurulabilir. Coğrafyamın önemini biliyorum. Bu bölge enerjinin depolandığı yer olacak. Bunları konuşmaya mecburum. Bu benim milli görevim. Hükümetin bunlara önlem alması lazım” diyerek hükümet yetkililerine seslendi.

“GENÇLERİMİZİN KENDİ ÜLKELERİNDE GARİP KALMASINI İSTEMEM”
Türk gençlerinin yürütülen yanlış politikalar sebebiyle kendi ülkelerinde garip kalmasını istemediğini …

DİĞER HABERLER