spot_img
Ana SayfaGenelHATSU: "YAYLADAĞI BARINMA MERKEZİNDE SULARIN KASITLI KESİLDİĞİ İDDİALARI ASILSIZDIR"

HATSU: “YAYLADAĞI BARINMA MERKEZİNDE SULARIN KASITLI KESİLDİĞİ İDDİALARI ASILSIZDIR”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Yayladağı’nda Suriyeliler’in bulunduğu barınma kamplarına verilen suyu kasıtlı olarak kesildiği” iddialarını sert bir dille yalanladı.
HATSU’dan yapılan yazılı açıklamada, haberlerin gerçeklikle ilgisi bulunmadığı “Çamur at izi kalsın anlayışı” ile yayınlandığı savunuldu. Haberlerin habercilik ilkeleri ile asla bağdaşmadığı, ilgili birimlerden hiçbir bilgi ve belge talep edilmeden yazılan metinlerdeki iddiaların kabullenilemeyeceği ifade edilen HATSU açıklamasında şöyle denildi:
“İnsanın temel ihtiyacı olan “SU” üzerinden yapılan kirli bir siyasi algı yürütülmeye çalışılmaktadır.
Abone numarası 25460036 ile 25460050 olan ‘Yayladağı Geçici Barınma Merkezi’nde 06 Temmuz 2021 ile 05 Ağustos 2021 tarihleri arasında 5 bin 97 metreküp su tüketimi gerçekleşmiştir.
Ayrıca, hiçbir din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmadan hizmetlerini “İnsan” odaklı sürdüren HATSU, suyun iletim durumunu ve kontrolünü düzenli olarak sağlamaktadır.
Yağışların yeterli düzeyde gerçekleşmemesiyle meydana gelen kuraklığın ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğunu unutmamak gerekir. İlimizde ani artış gösteren nüfusa bağlı olarak su tüketiminin de 3 kat arttığını hatırlatır, tüm bunlara rağmen söz konusu bölgeye bireylerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde su iletiminin yapıldığını ifade etmek isteriz.
Su seviyesinin düşük olmasından kaynaklı suyun dönüşümlü verildiği süreçte dahi hiçbir ayrım yapmadan hem Yayladağı halkına hem de kamptaki misafirlere tankerlerle destekte bulunulduğunu önemle belirtiriz.
Hatay ve Su Kanalizasyon İdaresi, hayatın olmazsa olmazlarından olan suyun teminini, dağıtımını ve diğer altyapı hizmetlerini yaparken “insan sağlığını, hayatını; doğayı ve doğadaki canlıları koruma” anlayışı dışında hiçbir anlayışı kabul etmediğimizin bir kez daha altını çizer, kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

DİĞER HABERLER