spot_img
Ana SayfaGenel‘KÖK HÜCRE TEDAVİSİ’ NEDİR?

‘KÖK HÜCRE TEDAVİSİ’ NEDİR?

Eklem rahatsızlıklarına uygulanan Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF) kök hücre tedavisi hakkında bilgiler veren İskenderun Palmiye Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakan Oğuzhan, bu tedavi yöntemi sayesinde birçok sağlık sorununun önüne geçtiklerini açıkladı.
Kök Hücre Tedavisi Neden Uygulanır?
Kök hücre tedavisinin; erken dönemde kıkırdak hasarlanması başlamış, ağrılı ekleme sahip ancak cerrahi için erken olan veya ameliyat olmayı istemeyen hastalarda, kıkırdak hasarının ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla kullanıldığını ifade eden Uzm. Dr. Hakan Oğuzhan, “Farklı sebeplerden ötürü eklemlerde ortaya çıkabilen kıkırdak hasarı, özellikle diz ve kalça ekleminde zamanla aşınma, ağrı ve sonunda da kireçlenme olarak tanımlanan hastalığa sebep olur. Kıkırdak hücreleri öldüğünde kendisini yenileyemez. Kök hücre vücutta bulunan tüm hücrelere dönüşme potansiyeli olan ana hücrelerdir. Bununla birlikte, diz eklemi içinde eklem yüzlerinin birbirine sürtünmesini önleyip, destek görevi gören menisküs yırtılmasında da kök hücre tedavisinden yararlanılmaktadır. Tedavinin başarısını arttıran ana etken, doğru hasta seçimi ve kök hücrelerin uygun teknikle elde edilmesidir. Bununla birlikte; hastaların kilo vermesi, düzenli egzersiz yapması ve fizik tedavi uygulamaları ve yasam tarzı değişiklikleri kök hücre tedavisinin uzun dönem etkisini artırmaktadır” dedi.
Nasıl Uygulanır?
Kök hücre tedavisi işlemi hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Oğuzhan, “Kemik iliği veya yağ dokusundan alınıp hazırlanan kök hücreler, bir enjeksiyonla; diz içinde hasarlı ve hücre iyileşmesi beklenen yere verilir. Diz kıkırdağı hasarlanması durumunda, kök hücrelerin diz içine yayılmadan sadece hasarlı bölgede etki etmesi için, kollajen veya hyaluronic asit bazlı taşıyıcılarla hedefe yönelik etki göstermesi sağlanır. Kök hücre kişinin kendi hücreleri olduğu için tedavi amacında dokunun kendini iyileştirip yenilemesi amaçlanır. Kök hücre, yağ dokusundan ve kemik iliğinden elde edilir. Hücrelerin alınma işlemi, hastanın ağrı duymaması lokal anestezi altında yapılır. Leğen kemiği veya göbekten alınan yağ dokusu içerisindeki kök hücreler, steril koşullarda filtreleme ve ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Yaklaşık 20 – 30 dakika süren kök hücre hazırlık işlemi sonrasında, elde edilen kök hücreler hastaya uygulanmaya hazır hale gelir” açıklamasında bulundu.
Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
Diz, kalça, omuz, el ve ayak bileği eklem kireçlenmelerinde, kalça, omuz, diz, ayak bileğindeki vasküler nekrozlarda, menisküs yırtıklarında, kaynamayan kırıklarda, kas ve tendon yırtıklarında kök hücre tedavisinin uygulanabildiğini belirten Uzm. Dr. Hakan Oğuzhan, “İleri kilolu hastalara, kireçlenme ileri düzeye ulaşmış ve kıkırda dokusu tamamen bitmiş olan kişilere, bağışıklık sistemi farklı nedenlerle zayıflamış olanlara, romatoid artrit gibi aktif iltihaplı eklem hastalıklarına, kanama riski olan hastalara, kanser hastalarına ve çok ileri yaşlı hastalara kök hücresi tedavisi uygulanmaz. Fizik Tedavi Polikliniğimizde Kök hücre PRP tedavileri, eklem içi enjeksiyonlar ve en modern tıbbi ve robotik rehabilitasyon yöntemlerini kullanarak, halkımıza hizmet sunmaktayız” dedi.

DİĞER HABERLER