spot_img
Ana SayfaGenel"Teksöz: Ahilik Haftası kutlamalarını başlatıyoruz"

“Teksöz: Ahilik Haftası kutlamalarını başlatıyoruz”

TESK Yönetim Kurulu Üyesi HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz Ahilik Haftası dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz ve Hatay Şekerciler ve Tatlıcılar Odası Başkanı Ganim Kıt’ın da katıldığı basın toplantısında konuşan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, “2021 yılı Ahi Evran yılı olarak kabul edilmiş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu yıl kutlamalar yapılması için genelge yayınlamıştır.

Ahi Evran esnaf ve sanatkar kelimelerini ilk kez kullanarak ahiliğin piri olarak kabul edilmiştir. Bu yıl ayrıca UNESCO tarafından da Ahi Evran yılı olarak kabul edilmiştir. Ahilik, yiğitliğe, cömertliğe, kaliteye ve sanata dayanan kaliteli üretimin ve adil paylaşımın esas alındığı Anadolu’da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin temelini oluşturmaktadır.

Ahilik ülkemizde kurulmuş çok sayıda yapının da temelini oluşturuyor. Bu vesileyle Ahi Evran’ı ve yüzlerce yıldır bu kültürü yaşatmış tüm esnafları rahmetle anıyorum. Bu yıl Hatay için ayrı bir gurur vesilesi olan olay ise Hatay ahimiz İskenderunlu ağaç oymacısı Behzat Böke ustamızın Türkiye ahisi seçilmesidir. Pazartesi günü Atatürk anıtına çelenk sunumuyla Ahilik Haftası programına start vereceğiz. Daha sonra da Hatay Valimizi ziyaret ederek yılın ahisi, kalfası ve çırağına kaftanı ve hediyesi takdim edilecek. Ardından düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasında kazanan fotoğraflardan oluşan sergimizin açılışı gerçekleştirilecek.

16 Eylül’de ilimizin ve ülkemizin ahisi seçilen Behzat Böke ustamız Kırşehir’de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan kaftanı giyecek. Bu münasebetle sizlerden ricam, basında bu konunun işlenerek Hatay’ın tanıtımına katkı yapmanızdır” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER